Chrono des Nations 2009

    • Filled in Astana Pro Team 18 Октябрь 2009 в 9:15, author: NURBOLAT
    • Views: 3 354.

    Мужчины: 48.5 km
    1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 1:00:09
    2 Jean-Christophe Peraud (Fra) French National Team 0:01:07
    3 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 0:01:12
    4 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - High Road 0:01:42
    5 Florian Morizot (Fra) Besson Chaussures - Sojasun 0:02:13
    6 David Lelay (Fra) Agritubel 0:02:23
    7 Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto 0:02:34
    8 Andriy Grivko (Ukr) ISD 0:03:01
    9 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:03:12
    10 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:03:14


    11 Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:03:17
    12 Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta 0:03:21
    13 Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux 0:03:39
    14 Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 0:03:53
    15 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 0:04:14
    16 Alexander Wetterhall (Swe) Magnus Maximus Coffee.com 0:04:28
    17 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto 0:04:54
    18 Brice Feillu (Fra) Agritubel 0:04:57
    19 Nicolas Baldo (Fra) Continental Team Differdange 0:05:06
    20 Tony Gallopin (Fra) Auber 93 0:05:22
    21 Fabien Taillefer (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:05:30
    22 Mathieu Claude (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:06:06
    23 Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 0:06:22
    24 Jonathan Thire (Fra) Auber 93 0:06:29
    25 Perrig Quemeneur (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:06:32
    26 Freddy Bichot (Fra) Agritubel 0:06:50
    27 Romain Feillu (Fra) Agritubel 0:07:24
    28 Sebastien Harbonnier (Fra) Continental Team Differdange
    29 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 0:10:01
    DNS Johan Mombaerts (Fra) Auber 93

    Женщины: 20.87 km
    1 Jeannie Longo-Ciprelli (Fra) AS Palais Sports Alpexpo 0:28:52
    2 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:00:33
    3 Julia Shaw (GBr) Utag Yamaha 0:01:15
    4 Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion 0:01:16
    5 Edwige Pitel (Fra) AS Palais Sports Alpexpo 0:01:41
    6 Karine Gautard (Fra) Vienne Futuroscope 0:01:50
    7 Julie Augizeau (Fra) Vienne Futuroscope 0:02:59
    8 Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team
    9 Pippa Handley (GBr) Team Tubanters 0:03:03
    10 Christine Majerus (Lux) ESGL 93 - GSD Gestion
    11 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 0:03:29
    12 Annick Le Helley (Fra) CSM Villeneuve La Garenne 0:03:40
    13 Elodie Le Bail (Fra) EC Pluvignoise 0:04:51
    HD Oriane Niay (Fra) USSA Pavilly-Barentin
    HD Cécilia Robin (Fra) VC Conlie
    HD Marie Lou Kervella (Fra) EC Landerneau

  • Related Posts

      -- enable recent posts plugin --
  • Comments 45 комментариев

  • Leave a Reply

    Анти-спам: выполните задание